Čtyři zápasy bez diváků a nejvyšší pokuta v historii

15/04/05 - Fotbalisté AC Milán jsou v semifinále Ligy mistrů. Evropská fotbalová unie UEFA dnes kontumovala úterní odvetu 3:0 v jejich prospěch a Interu za výtržnosti fanoušků zavřela stadion na čtyři domácí zápasy v evropských soutěžích. UEFA to uvedla na své internetové stránce.

AC Milán vyhrál čtvrtfinálový dvojzápas s celkovým skóre 5:0 a v semifinále se utká s Eindhovenem. Postih od kontrolní a disciplinární komise UEFA pro Inter zahrnuje ještě pokutu 300.000 švýcarských franků (asi šest milionů korun) a podmínku na příští tři roky. Pokud během nich fanoušci Interu vyvolají další incident, původní trest pro klub se zvýší ze čtyř na šest domácích zápasů bez diváků. Vedení Interu se může do tří dnů odvolat.

Interu hrozilo až vyloučení z evropských soutěží. Mluvčí UEFA William Gaillard řekl, že se jednalo i o takovém trestu, ale komise k němu nakonec nesáhla. Pokuta je však podle mluvčího nejvyšší v historii. "Uzavření hřiště na čtyři domácí zápasy navíc klub připraví o dalších zhruba osm milionů eur (čtvrt miliardy korun)," dodal Gaillard. Jiný zástupce UEFA Rob Faulkner prohlásil, že trest je zároveň vzkazem, že podobné chování nehodlá unie tolerovat.

Německý rozhodčí Markus Merk ukončil úterní duel v 73. minutě kvůli výtržnostem fanoušků Interu, který byl na San Siru veden jako domácí tým. Jeho příznivci se nedokázali smířit s tím, že sudí neuznal Cambiassovi vyrovnávací gól. Sedmnáct minut před koncem trefila brankáře Didu do ramene rachejtle a zápas byl téměř na půl hodiny přerušen. Když se hráči vrátili ze šaten, létaly světlice na plochu dál a Merk po necelé minutě zápas ukončil.

Vedení Interu požaduje úhradu škody po fanouškovi Michelu P., který byl po zápase zatčen a čelí obvinění souvisejícím s házením světlic a dalších předmětů na trávník. Agenturu ANSA dnes státní zástupce Fabio Roia informoval, že funkcionáři jeho úřadu zaslali formální písemný požadavek na úhradu škod. "Považuji to za velmi důležitý signál. Znamená to, že se klub distancuje od svých fanoušků," komentoval to prokurátor.

V Itálii to v této sezoně byl už druhý případ, kdy zůstal zápas Ligy mistrů nedohraný kvůli výtržnostem diváků. V září při utkání AS Řím s Dynamem Kyjev zranili italští fanoušci švédského rozhodčího Anderse Friska. Disciplinární komise tehdy rovněž přiřkla ukrajinskému klubu kontumační výhru 3:0 a Římanům nakázala hrát dva zápasy bez diváků.

Inter byl kvůli podobným výtržnostem diváků při zápasu Poháru UEFA se španělským Alavésem potrestán i v roce 2001. Tehdy musel sehrát dva domácí zápasy evropských soutěží na neutrální půdě.

Autor: Lukáš Pekárek