FC Inter MilanoFC INTER MILANO - Cechia Nerazzurra (Česká neoficiální stránka)
Inter Milán - InformaceČESKÝ OFICIÁLNÍ FANKLUB - CECHIA NERAZZURRAVÝJEZDY NA ZÁPASY INTERUDISKUZNÍ FÓRUM

Výročí

01.06.2023 Giuseppe Baresi
Přesně před 46 lety svůj první zápas za Inter odehrál náš slavný stoper či defenzivní štít Beppe Baresi. Beppe si svůj debut odbyl v rámci Coppy Italia proti Vicenze, kde Nerazzurri zvítězili 3-0. Baresi na Stadio Meazza strávil takřka celou kariéru, celkem 15 let válel v černomodrých barvách, aby na sklonku aktivních let na závěrečné zastaveníčko zamířil do Modeny. 559 startů za Internazionale Beppeho řadí na páté místo našich historických tabulek, lepší v tomto ohledu jsou pouze Bergomi, Zanetti, Facchetti a Mazzola. Baresi je odchovancem klubu, když kdysi jako malý chlapec zaklepal na dveře La Pinetiny, byl s ním i jeho bratr Franco. Funkcionáři Interu tehdy přijali jen Beppeho, Franco je prý příliš slabý. V té chvíli to byl smutný úspěch – získali jsme skvělého hráče, dalšího jsme ale ztratili, neboť jak jistě známo – Franco později proslul v konkurenčním AC Milán, kde hrál celou kariéru. Za své dlouhé působení v Interu Beppe získal dvě Scudetta, dva Italské poháry a jeden Superpohár. Roku 1988 byl Beppe zvolen kapitánem mužstva, kteroužto funkci přebral po odcházející legendě, „Spillu“ Altobellim. Jako kapitán následně vydržel čtyři roky, po nichž jej nahradil Beppe Bergomi. Za svou kariéru si Baresi v Interu zahrál s borci jako Facchetti, Oriali, Bini, Bergomi, Ferri, Beccalossi, Altobelli, Matthäus či Zenga. Poslední dva roky Beppe působil coby asistent kouče José Mourinha. Doufejmě, že se z klubových pozic neztratí ani nyní, byla by to velká škoda…
01.06.2023 Luis Suárez
Přesně před 62 lety s Interem smlouvu podepsal přeslavný Luisito Suárez, pozdější klíčový element nevídaně úspěšného catenaccia Helenia Herrery. Suárez tehdy do Milána přestupoval stejně jako H.H. z katalánské Barcelony, kde rok předtím získal Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu Evropy. Takřka rekordní přestup do Interu plně odpovídal Luisitovým schopnostem, Španělé dost možná nepoznali lepšího záložníka, než jakým byl právě náš Luisito.
01.06.2023 Carlo Muraro
68. narozeniny dnes slaví Carlo Muraro, útočník Nerazzurri ze 70. let. Muraro během své kariéry sice nebýval celebritou jako Boninsegna nebo Altobelli, přesto také on přispíval k úspěchům klubu, když získal Scudetto (´80) a Coppa Italia (´78). Na San Siru Muraro odehrál celkem devět sezon.
01.06.2023 Armando Picchi
Před 56 lety svůj poslední zápas za Inter odehrál legendární Kapitán Armando Picchi. Strůjce úspěchů La Grande Interu odcházel spolu s koncem slavné epochy, jeho místo pozvolna přejímali mladší. Klub dovedl ke dvěma PMEZ, třem Scudettům a dvěma Interkontinentálním pohárům. Více o Picchim zde.
03.06.2023 Gino Armano
Přesně před 67 lety svůj poslední zápas za Inter odehrál Gino Armano. Fotbalista hrající na pozici ofenzivního záložníka až útočníka uprostřed hřiště Nerazzurri pomohl ke dvěma Scudettům ze sezon 52-53 a 53-54, v nichž patříval k důležitým součástem mužstva kouče Alfreda Foniho. Armano v černomodrých barvách Velkého hada odkopal celých osm sezon, během nichž nastřílel na záložníka velmi slušných 73 ligových branek. Prezident Masseroni Armana do Milána přivedl roku 1948 z jeho rodné Alessandrie jako jedenadvacetiletého. Ihned po svém příchodu se produktivní záložník či útočník napevno začlenil do základní sestavy, kde pomáhal střelcům Nyersovi a Lorenzimu. Poslední utkání za Inter Gino odehrál proti dnes již takřka neznámému celku SPAL.
03.06.2023 Bruno Mazza
99 let by se právě dnes dožil legendární středopolař Interu z 50. let, Bruno Mazza. Nedílná součást zlatého týmu Alfreda Foniho na Stadio Giuseppe Meazza strávila celkem tři sezony, během nichž klubu pomohla ke dvěma titulům mistra Itálie. Po svém odchodu roku 1955 Mazza ještě jednou triumfoval se svým novým celkem, Fiorentinou. Rodák z Cremy za svého působení v Interu hrával uprostřed záložní řady po boku Neriho s Nestim. Jednou si dokonce zahrál i za národní výběr země zpod Apenin.
03.06.2023 Luigi di Biagio
52 let se právě dnes dožívá záložník Internazionale z dob nedávno minulých, Luigi di Biagio. Slavný fotbalista na San Siro přišel roku 1998 z AS Řím, aby černomodré barvy Beneamaty hájil další čtyři sezony. Bohužel, přes hvězdami nabitý tým a velká očekávání se mužstvo okolo di Biagia triumfu nedočkalo, do sbírky se přidávala pouze druhá místa. Reprezentační opora kariéru ukončila roku 2007 v týmu Ascoli. Ve velkém fotbale Luigi strávil dlouhých devatenáct let!
04.06.2023 Gabriele Oriali
Přesně před 40 lety svůj poslední zápas za Inter odehrál legendární záložník Lele Oriali. Lele je odchovancem Interu a jedním z největších klubistů, na Meazzu přišel už ve čtrnácti letech jako s fotbalem teprve začínající chlapec a Interistou zůstal dodnes. Do prvního týmu nakouknul roku 1970, aby na nejvyšší úrovni v černomodrém týmu vydržel celých 13 sezon až do roku 1983. Poté ještě na závěr kariéry působil v toskánské Fiorentině. Oriali dlouhá léta platil za neodmyslitelnou součást týmu, patříval ke klíčovým postavám Nerazzurri v době, kdy epochu Velkého Interu střídala nová generace dalších velkých hráčů, jakými byli například Graziano Bini či Roberto Boninsegna. V záložní řadě se Lele potkával s Corsem i Beccalossim, defenzivní činností (jíž vynikal především) pomáhal na levé straně Giacintu Facchettimu. Lele rovněž působil jako stabilní člen reprezentačního výběru Enza Bearzota, s nímž slavně triumfoval na mistrovském šampionátu ve Španělsku roku ´82. Ve zlatém týmu tehdy kromě Orialiho z Interu byl také mladičký Beppe Bergomi, „Spillo“ Altobelli, Giampiero Marini nebo náhradní brankář Ivano Bordon. S Interem Oriali získal dvě Scudetta (´71, ´80) a dva Italské poháry (´78, ´82). Momentálně Lele pro černomodrý klub pracuje jako hlavní přestupový konzultant a kolega Marca Brancy, který má na starosti sportovní záležitosti (tuto funkci předtím zastával Oriali). Díky tomu můžeme Leleho každý zápas vídat na střídačce Interu, kde je svým přirozeným charizmatem vedle Beppe Baresiho další nezaměnitelnou osobností historie klubu.
04.06.2023 Ruben Sosa
Přesně před 28 lety svůj poslední zápas za Inter odehrál mezi tifosi velice oblíbený uruguayský útočník Ruben Sosa. Rodák z Montevidea na Meazze strávil celkem tři sezony, přičemž roku 1994 Interu výrazně pomohl k zisku Poháru UEFA. Sosa na hrotu útoku hrával s Dennisem Bergkampem, za tři roky v černomodrém dresu nastřílel padesát branek. Roku 1995 Ruben Inter opustil a ve své bohaté kariéře pokračoval v německé Borussii Dortmund.
05.06.2023 István Nyers
Přesně před 74 lety se prestižní ceny pro nejlepšího střelce Serie A dočkala legenda historie Interu, útočník István Nyers. Ocenění Capocannoniere Nyers dosáhnul díky svým šestadvaceti brankám vstřeleným v ročníku 1948-49.
07.01.2023 Graziano Bini
Je to právě dnes, co se svých 68. narozenin dožívá legendární středový obránce, libero a kapitán Interu, Graziano Bini. Více ve speciálním článku.
08.06.2023 Fulvio Nesti
Dnes by oslavil své 98. narozeniny bývalý vynikající středopolař Interu z 50. let, Fulvio Nesti. Fulvio za Nerazzurri odkopal celkem 5 sezon, v nichž patřil k důležitým oporám záložní řady mužstva, odkud pomáhal zejména defenzivní činnosti týmu. V letech 1953 a 1954 si pod vedením Dr. Alfreda Foniho také Nesti připsal dvě zlaté medaile za triumf v nejvyšší italské ligové soutěži.
08.06.2023 Pietro Anastasi
Přesně před 45 lety svůj poslední zápas za Internazionale odehrál slavný italský střelec a mistr Evropy ´68, Pietro Anastasi. Fotbalista, který pět let držel rekord nejdražšího přestupu fotbalové historie, za černomodré ovšem odkopal pouhé dva ročníky, jeho kariéra je spojena především s konkurenčním Juventusem. Právě částka, kterou roku ´68 Juventus poslal do provinčního Varese, Anastasiho učinila nejhodnotnějším hráčem světa, rekord překonal až Johann Cruyff r. ´73. Pietro s Interem získal Coppa Italia ze sezony 77-78.
08.11.2023 Alessandro Mazzola
Právě dnes své 81. narozeniny slaví legendární kanonýr a kapitán Interu Alessandro Mazzola, syn slavného a tragicky zemřivšího otce Valentina, který z pozice kapitána ve 40. letech vedl velký tým Torina. Sandro se stal jednou z největších ikon v dějinách Nerazzurri, v klubu strávil celou kariéru (celkem 17 let) a výraznýzm způsobem mu pomohl k nejslavnější éře v klubových dějinách v 60. letech, kdy Herrerovo mužstvo získalo 2 tituly v PMEZ, 3 Scudetta a 2 Interkontinentální poháry. Mazzola dodnes patří k největším osobnostem fotbalové historie, s reprezentací Itálie získal zlato na Euru 1968 a stříbro na MS 1970. V historických tabulkách černomodrého týmu stále zaujímá jednu z čelních pozic, a to jak mezi střelci klubu, tak v počtu startů. V dresu Interu se v jediném zápase unikátně sešel také s méně známým bratrem Ferrucciem Mazzolou, který se však více proslavil působením v Laziu. Sandrinovy dvě nejslavnější branky bezesporu pocházejí z finále PMEZ r. 1964, kde svými dvěma zásahy ve Vídni popravil Real Madrid a pro Inter vystřelil nejcennější pohár starého kontinentu. Grazie Sandro!
09.07.2023 Jair da Costa
Dnes slaví 83. narozeniny legendární brazilský ofenzivní záložník a jedna z klíčových postav Velkého Interu z 60. let, Jair da Costa. Mimořádně technicky vybavený rychlík pravé strany do řad Inter nastoupil roku 1962, aby v následujících letech klubu pomohl k jeho nejslavnějším úspěchům všech dob.
09.11.2023 Andy Brehme
Rovných 63 let se právě dnes dožívá legendární německý obránce Andy Brehme, který na přelomu 80. a 90. let patřil k největším oporám Nerazzurri. Brehme Interu pomohl k rekordnímu Scudettu z roku 1989 (v onom ročníku by dokonce zvolen nejlepším hráčem celé Serie A), o rok později pak s německou reprezentací získal zlato na MS v Itálii, kde ve finále vstřelil jediný vítězný gól Argentině. Andy v Interu strávil 4 roky a bezpochyby se zařadil mezi nejlepší obránce, které kdy diváci na Stadio Meazza viděli.
09.11.2023 Helenio Herrera
přesně před 26 lety, tedy 9.11.1997, ve věku 87 let v Benátkách zemřel podle mnohých největší trenérský génius, jakého kdy fotbal měl. Helenio Herrera se stal kultovní postavou nejkrásnější hry. Zlaté generaci Interu v 60. letech pomohl k nesmrtelnosti a totéž se dá říci o jeho proslaveném catenacciu. Velký H.H. s Nerazzurri 2x získal PMEZ, 2x Interkontinentální pohár a 3x Scudetto. Pro velký fotbal vychoval hráče jako Facchetti, Mazzola nebo Corso, jeho proslulá pevná ruka z každého svěřence vždy získala to nejlepší. Inter většího kouče nikdy neměl a jen těžko kdy mít bude. Děkujeme za vše Helenio!
10.06.2023 Mistři světa 1934
Přesně před 89 lety se Itálie stala poprvé ve své historii fotbalovým mistrem světa. Na domacím turnaji Squadra Azzurra ve finále zdolala Československo 2-1. Za Inter se zlatého turnaje zúčastnila čtveřice Meazza, Allemandi, Demaria a Castellazzi. Především Peppino Meazza přitom působil jako jeden z klíčových prvků týmu svazového kouče Vittoria Pozza.
10.06.2023 Mistři Evropy 1968
Přesně před 55 lety se Itálie stala poprvé ve své historii fotbalovým mistrem Evropy. Na domácím turnaji svěřenci kouče Ferruccia Valcareggiho ve finále porazili v opakovaném utkání 2-0 Jugoslávii, když první klání dopadlo nerozhodně 1-1. Barvy Interu na šampionátu hájilo hvězdné kvarteto opor Facchetti, Burgnich, Domenghini a Mazzola.
10.06.2023 Sandro Mazzola
Před 62 lety svůj první zápas za Inter odehrál slavný útočník a odchovanec klubu Sandrino Mazzola. Syn proslulého a tragicky zesnuvšího otce Valentina v barvách Nerazzurri strávil celou svou kariéru – 17 let! V historických tabulkách Interu má na svém kontě více startů jen Bergomi, Zanetti a Facchetti, Mazzolovi patří čtvrté místo. Rovněž čtvrtý je v tabulce střelců klubu, úspěšnější byli pouze Meazza, Altobelli a Boninsegna. Ihned při svém debutu přitom Sandro skóroval, stalo se tak ve velkém zápase Derby d´Italia proti Juventusu. Tehdejší utkání s bianconeri ovšem dodnes zavání skandálem, Interisti totiž do onoho zápasu nastoupili na protest úmyslně s juniorkou, aby poukázali na neuvěřitelnou náklonnost vedení Serie A vůči Juventusu. Zebry tedy sice zvítězili 9-1, skandální Scudetto však krom nich patrně nikdo nemohl brát vážně. Jednostrannost ku prospěchu Agnelliova týmu je očividná již desítky let, bohužel – dodnes. V dresu Interu se Mazzola sešel i se svým bratrem Ferrucciem, který však proslul spíše coby hráč římského Lazia. Takřka celou kariéru Mazzola patřil k nejlepším fotbalistům světa, spolu s Facchettim byl klíčovým hráčem jak Interu, tak italské reprezentace. Sám Pelé řekl, že Mazzola je nejlepší útočník, proti němuž kdy hrál. Sandrino je rovněž autorem dvou branek z finále PMEZ ´64. Mezi lety 1970-77 Mazzola zastával funkci kapitána Interu, kteroužto funkci převzal po Corsovi, aby ji následně předal Facchettimu. Celkově v černomodrých barvách kníratý miláček tifosi odehrál 565 zápasů a vstřelil 158 gólů.
11.06.2023 Enea Masiero
Přesně před 59 lety svůj poslední zápas za Inter odehrál záložník Enea Masiero. Rodák z Loniga na Stadio Giuseppe Meazza odkopal celkem 9 sezon, a to mezi lety 1955 – 1964. Roku ´63 s Interem triumfoval v nejvyšší italské soutěži a získal tak Scudetto. Masiero byl velký klubista, do řad Beneamaty se později hned dvakrát vrátil v pozici kouče.
11.06.2023 Gianfranco Bedin
Přesně před 59 lety svůj první zápas za Inter odehrál jeden z nejslavnějších záložníků v dějinách klubu, legendární Gianfranco Bedin. Debut proti Torinu v Coppa Italia nastartoval velkou kariéru skvělého fotbalisty, který černomodré barvy hájil nepřetržitých 11 sezon. Bedin již ve velmi mladém věku působil jako jeden z klíčových hráčů, v Herrerově catenacciu zaujímal důležitou roli středového štíta, který pomáhal defenzivě a nabourával útočné výpady soupeřů. Jako člen La Grande Interu získal Pohár mistrů evropských zemí ´65, třikrát Scudetto a jednou také Interkontinentální pohár. V pouhých devatenácti naskočil do grandiózní mašiny nepřekonatelného díla H.H. a chytil se perfektně. Již tak vynikající mužstvo v Bedinovi získalo novou alternativu, Gianfranco si zahrál po boku hvězd, jakými byli Luisito Suárez, Mariolino Corso, Jair nebo Sandrino Mazzola. Za své výkony byl koučem Valcareggim pozván i do reprezentačního týmu Itálie.
15.06.2023 Giorgio Ghezzi
Přesně před 65 lety svůj poslední zápas za Inter odchytal vynikající brankář Giorgio Ghezzi. Zajímavostí přitom je, že gólmanova derniéra se konala v prestižním Derby della Madonnina proti AC Milán, v rámci Italského poháru. Rodák z Cesenatica mezi Interisty přišel roku 1951 a v černomodrém dresu odchytal celkem sedm sezon. V nich vždy patřil k výrazným oporám a jistotám sestavy, která také díky Ghezzimu získala Scudetto za ročník 52-53 i 53-54. Prezident Masseroni Ghezziho přivedl jakožto protiváhu k tradičně výtečné ofenzivě, kouč Foni by zmíněné dva tituly obtížně získal, spoléhal-li by se pouze na útočná esa v čele s Nyersem a Lorenzim. Zajímavostí je, že stejně jako se Giorgio zapsal do dějin Nerazzurri, proslul později také v mužstvu AC Milán, kam zamířil z Janova, do jehož řad zamířil po odchodu z Interu. V Miláně Ghezzi odchytal dalších šest sezon a získal další Scudetto a dokonce i Pohár mistrů. V Interu jej mezi třemi třemi pozvolna nahradili mladší talenti jako Lorenzo Buffon, nebo Giuliano Sarti. Ghezzi, dodnes bezpochyby jedna z největších person našich tří tyčí, si během své bohaté kariéry zahrál také v dresu Squadry Azzurry.
16.04.2023 Árpád Weisz
Před 127 lety se narodil Árpád Weisz. Bývalý hráč Makabi Brno a Interu musel předčasně ukončit kariéru kvůli vážnému zranění a stal se trenérem. Maďar vedl nerazzurri 6 sezon s jednou přestávkou v letech 1926 až 1934 a získal s nimi jedno scudetto. Víc sezon odtrénoval s Interem pouze slavný Helenio Herrera. Ve 47 letech byl se svou rodinou kvůli svému židovskému původu zabit v koncentračním táboru Auschwitz.
17.06.2023 Laurent Blanc
Přesně před 22 lety svůj poslední zápas za Inter odehrál slavný francouzský obránce Laurent Blanc. Vynikající stoper v Miláně strávil dvě sezony, během nichž bohužel nezískal žádnou trofej. Proslulá Blancova herní inteligence a přehled přesto zůstanou pěknou vzpomínkou v pamětech tifosi, o to více, že se v posledních týdnech Laurentovo jméno nejednou skloňovalo v souvislosti s trenérskou lavičkou Nerazzurri. Jak známo, Blanc nakonec míří ke kormidlu národního týmu své Francie.
18.07.2023 Giacinto Facchetti
Právě dnes by se 81 let dožil legendární obránce, kapitán a prezident Interu Giacinto Facchetti. Jeden z vůbec nejlepších fotbalistů v historii se však své oslavy bohužel nedožil, zemřel na podzim roku 2006. Barvy Interu hájil nepřetržitých 18 let, klubu zásadním způsobem pomohl k jeho nejslavnější éře v 60. letech. S reprezentací Itálie, jíž jako kapitán vedl na 70x získal roku 1968 titul mistra Evropy a o dva roky později i druhé místo na světovém šampionátu v Mexiku. Facchettiho slávu příkladně dokumentuje fakt, že v městečku nedaleko Milána, Cesano Maderno má vlastní náměstí, stejně jako se trénikové centrum Nerazzurri v Miláně jmenuje právě po proslulém rychlíkovi levé strany. Facchetti za svou kariéru nastřílel pro obránce tehdy rekordních 75 branek a připsal si ve své době rovněž rekordních 634 startů za Inter.
19.06.2023 MS 1938
Přesně před 85 lety se reprezentační výběr Itálie podruhé stal mistrem světa v kopané. Na turnaji hraném ve Francii Inter v modrém dresu reprezentovala čtveřice Meazza, Ferrari, Ferraris II. a Locatelli. Legendární Peppino Meazza byl ke všemu kapitánem výběru Vittoria Pozza a jednoznačně nejobdivovanější italskou hvězdou své doby. K slavnému semifinále s Brazílií se dodnes vypráví historka, kterak měli Azzurri v 60. minutě zahrávat dosti diskutabilní pokutový kop. K míči se samozřejmě postavil milovaný Meazza, nikdo nepochyboval o tom, že skóruje. Když se však Peppino chystal k rozběhu, najednou mu zničehonic spadly trenýrky. Šokované publikum propuklo v smích, stejně jako ostatní hráči na hřišti. Meazza se však nenechal rozhodit – jednou rukou si přidržel gumu trenýrek a v pohodě vsítil vítěznou branku utkání, jíž Italy poslal do finále! V klíčovém boji pak Azzurri zdolali Maďary 4-2 a jako první tým v dějinách slavili obhajobu světového zlata.
20.06.2023 Scudetto 1920
Přesně před 103 lety Inter vyhrál svůj druhý ligový titul v italské Serii A. Mužstvo okolo slavného útočníka Luigiho „Ziziho“ Ceveniniho vedli trenéři Francesco Mauro a Nino Resegotti. Mezi klíčové hráče patřil kromě Ceveniniho (který se ten rok stal rovněž vítězem prestižní tabulky střelců) také švýcarský kapitán Nerazzurri Ermanno Aebi, další vynikající útočník Leopoldo Conti, věrný klubista Emilio Agradi, či spolehlivý brankář Piero Campelli – celou kariéru (15 let) pouze Interista! Vůbec první Scudetto klubu přitom z vítězného týmu pamatovala jen dvojice Campelli a Aebi (mimochodem, také Aebi, řekněme snad vůbec první jakási skutečně velká hvězda Interu, strávil na Stadio Giuseppe Meazza celou kariéru). „Zizi“ Cevenini je dodnes na úctyhodném čtvrtém místě v historickém žebříčku střelců klubu. Za Inter se trefil celkem 158x.
20.06.2023 Armando Picchi
Přesně před 88 lety se v Livornu narodil slavný Velký kapitán Interu, Armando Picchi. Bohužel, Armando se dnešní jubilejní oslavy zdaleka nedočkal, tragicky zemřel v pouhých šestatřiceti na zhoubnou rakovinu. Za své působení v černomodrých barvách Interu pomohl ke 2 triumfům v Poháru mistrů evropských zemí, 2 Interkontinentálním pohárům a 3 Scudettům. Dodnes je považován za jednoho z největších obránců v dějinách italského fotbalu, pro Interisty navždy zůstane Il Grande Capitano.
20.06.2023 Roberto Boninsegna
Přesně před 47 lety svůj poslední zápas za Inter odehrál slavný střelec naší historie Roberto „Bonimba“ Boninsegna. Proslulý kanonýr do Milána přišel roku 1979 z Cagliari, kde zaujal perfektní spoluprací s dalším známým ranařem, Luigim Rivou. Ve službách IL Biscionteho se „Bonimba“ uchytil prakticky okamžitě, když jen rok po svém příchodu získal dvakrát v řadě trofej Capocannoniere, pro krále střelců Serie A. S Interem získal Scudetto pro rok 1971, o rok později pak mužstvu pomohl do finále PMEZ proti Ajaxu Amsterdam. Boninsegna dodnes zaujímá bronzovou třetí příčku v tabulkách nejlepších střelců historie Interu. Úspěšnější byli pouze druhý „Spillo“ Altobelli a první „Peppino“ Meazza. V útoku Nerazzurri se Roberto pravidelně potkával s legendami jako Mazzola, Jair a Corso, aby se následně sám podobnou legendou stal rovněž. Tifosi si velmi dobře pamatují, že to byl právě Boninsegna, kdo ve finále MS 1970 v Mexiku po Pelého brance vyrovnával na 1-1…
21.06.2023 Annibale Frossi
Přesně před 74 svůj první zápas za Inter odehrál legendární útočník Annibale Frossi. Slavný střelec černomodrý dres nosil celkem šest sezon, během nichž s Beneamatou získal dvě Scudetta a navíc také jeden triumf v Coppa Italia. V útoku Interu se pravidelně potkával s hvězdným „Peppinem“ Meazzou, s nímž tvořil ojedinělou dvojici skvělých forvardů. Do povědomí tifosi krom toho Frossi vstoupil rovněž tím, že snad jako první vrcholový fotbalista nastupoval s brýlemi, což jest dozajista rarita vskutku málokdy vídaná. Za své výkony si vysloužil pozvánku do reprezentačního celku Squadry Azzurry, s níž triumfoval na Olympiádě v Berlíně roku 1936.
21.06.2023 Ernest Peterly
Přesně před 109 lety svůj poslední zápas za Inter odehrál bájný ofenzivní záložník Ernest Peterly. Talentovaný fotbalista se narodil ve Švýcarsku, k Nerazzurri se přidal od jejich historicky druhé sezony mezi italskou fotbalovou smetánkou. Peterly, byť původním „zaměstnáním“ záložník v onom svém premiérovém ročníku ihned zaujal, když se do dějin Interu nadosmrti zapsal jako vůbec první hráč, který se stal nejlepším střelcem ligy. V onom ročníku navíc Il Serpente získal také své vůbec první mistrovské Scudetto, teprve osmnáctiletý Peterly na něm měl zásadní podíl. Poslyšte sami: v 16 zápasech sezony nastřílel 25 branek!
21.06.2023 Leopoldo Conti
Přesně před 92 lety svůj poslední zápas za Inter odehrál legendární útočník a kapitán Nerazzurri Leopoldo Conti. Rodák z Milána přišel na svět na samém úsvitu 20. století, konkrétně řečeno 12. dubna roku 1901, v černomodrých barvách Interu poté odkopal rovných deset sezon. Za své působení na San Siru Conti získal dvě Scudetta a k tomu pověst jednoho z nejlepších fotbalistů klubu předválečné éry. Zemřel roku 1970 opět v Miláně.
22.06.2023 Alessandro Mazzola
Přesně před 46 lety svůj poslední gól za Inter vstřelil proslulý kanonýr a ikona klubu Sandro Mazzola. Syn legendárního kapitána Velkého Turína ze 40. let, Valentina Mazzoly, v černomodrých barvách Interu strávil celou kariéru, tedy 17 sezon. Podílel se na největších úspěších v dějinách klubu, sedm let Nerazzurri dokonce velel z pozice kapitána. Jeho slavný knírek působil jako poznávací znamená jednoho z největších fotbalistů, jaké kdy Itálie měla. Za Inter Sandrino nasázel celkem 158 branek, což mu dodnes zaručuje čtvrté místo v klubových statistikách. Coby Interista odkopal úctyhodných 565 utkání, na hřišti se dokonce setkal i s bratrem Ferrucciem, rovněž úspěšným fotbalistou. Poprvé se trefil 10. června 1961 proti Juventusu, naposledy ve zmíněném dnes výročním dni proti Lecce v rámci utkání Coppa Italia (1-1). S národním týmem Itálie triumfoval na EURU ´68 a na MS ´70 získal stříbro.
22.06.2023 Mario Bertini
Přesně před 46 lety svůj poslední zápas za Inter odehrál slavný záložník a dlouholetá klubová opora Mario Bertini. V černomodrých barvách odkopal 9 sezon a získal Scudetto za ročník 1970-71, stejně jako si zahrál finále Poháru mistrů proti Ajaxu o rok později. Za své výkony byl koučem Valcareggim pravidelně povoláván do týmu Squadry Azzurry, s nímž došel až do finále MS 1970.
22.06.2023 Servaas Wilkes
Přesně před 71 lety svůj poslední zápas za Inter odehrál věhlasný, leč dnes již málo známý holandský střelec Servaas „Faas“ Wilkes. Na Stadio Giuseppe Meazza strávil pouze tři sezony, během nichž ovšem v srdcích tifosi zanechal nesmazatelnou stopu, brzy odejít v podstatě musel pouze kvůli obrovské konkurenci. Za úvodní dvě sezony stihnul hned 40 ligových branek, ve třetím ročníku přidal dalších 7 zásahů. V útoku nastupoval s legendami jako Lorenzi a Nyers, po odchodu z Interu zamířil do Turína a následně do španělské Valencie. O „Faasových“ jedinečných střeleckých schopnostech svědčí již bilance v reprezentaci Nizozemska, kde se ve 38 zápasech trefil 35x! V národním týmu vydržel celých 15 let.
23.08.2023 Giuseppe Meazza
Právě dnes by se rovných 113 let dožil legendární kanonýr Interu, Giuseppe Meazza. Proslulý génius fotbalového míče se stal ikonou italského fotbalu, dodnes je považován za patrně nejlepšího hráče v dějinách Calcia. Meazza za Inter hrál celkem 14 let, třikrát získal Scudetto, čtyřikrát se stal nejlepším střelcem Serie A. Za Inter nastřílel dodnes rekordních 288 branek, 247 z toho je ligových.S reprezentací Itálie Meazza získal dva tituly mistra světa, zlato z roku 1938 navíc Peppino slavil coby kapitán výběru slavného svazového kouče Vittoria Pozza. Bohužel, i „nesmrtelní umírají“, Meazza na věčnost odešel roku 1979, od té doby stadion San Siro oficiálně pojal nový název Stadio Giuseppe Meazza. Ani AC Milán nebyl proti…
24.07.2023 Gianfranco Bedin
Právě dnes své 78. narozeniny slaví legendární defenzivní štítový záložník Interu Gianfranco Bedin. Italský rodák patří ke kmenovým odchovancům Nerazzurri, z juniorských výběrů roku 1964 zamířil rovnou do prvního týmu Helenia Herrery, kde již jako začínající mladík docílil největších životních triumfů. Hned ve své úvodní sezoně ve velkém fotbale získal Pohár mistrů evropských zemí, Interkontinentální pohár i Scudetto, které později získal ještě dvakrát. Ze své pozice uprostřed pole výtečně vypomáhal obraně, stejně tak ovšem podporoval svého parťáka ze záložní linie, Luistia Suáreze. Na Stadio Giuseppe Meazza Bedin odkopal rovných 10 sezon.
25.06.2023 Scudetto 1989
Přesně před 34 Inter odehrál poslední zápas v rekordní a jedinečné sezoně 1988-89, v níž stanovil nepřekonaný rekord v počtu získaných bodů v Serii A s hodnocením dvou bodů za vítězství. V závěrečném ligovém klání Nerazzurri porazili Fiorenzinu 2-0 a dokončili tak naprosto fenomenální ročník, v němž ve 34 ligových zápasech zaznamenali hned 26 výher a připsali si 58 bodů z možných 68. Aldo Serena se navíc se svými 22 góly stal nejlepším střelcem Italské ligy. Mužstvo vedené přísným koučem Giovanni Trapattonim oslavilo třinácté Scudetto v dějinách Interu, jako kapitán černomodré vedl legendární Beppe Baresi, kterýžto však již v základu tolik nenastupoval. Základní jedenáctku můžeme v optimálním složení připomenout v následující podobě: Zenga, Bergomi, Ferri, Mandorlini, Brehme, Matteoli, Matthäus, Bianchi, Berti, Diaz, Serena.
25.06.2023 Aldo Serena
Před 63 lety se ve městě Montebelluna narodil slavný střelec černomodré historie Aldo Serena. Významné jubileum slavící kanonýr mezi Interisty patřil celkem 7 sezon, během nichž za klub nastřílel 78 branek. Roku ´89 Interu významně pomohl k zisku rekordního Scudetta, posléze vybojoval rovněž Italský Superpohár a Pohár UEFA. Jako mladíček ke všemu ještě na počátku 80. let přispěl k triumfu v Coppa Italia. Serena se v útoku Nerazzurri setkal se „Spillem“ Altobellim i Jürgenem Klinsmannem, ve zmiňované rekordní sezoně 88-89 to však byl právě Aldo, kdo přebíral prestižní korunu pro krále střelců Serie A.
25.06.2023 Jair
Přesně před 51 lety svůj poslední gól za Inter vstřelil slavný fotbalový génius minulosti, brazilský driblér Jair da Costa. Stalo se tak v zápase Italského poháru proti Juventusu. Vysoký a neobyčejně pohyblivý pravý křídelní útočník v černomodrém dresu Interu strávil celkem 9 let, během nichž se nesmrtelně zapsal do kronik klubu jako jeden z nejlepších fotbalistů, kteří kdy za „Velkého hada“ hráli. Stal se legendou a nedílnou součástí Herrerova La Grande Interu, jemuž výrazně dopomohl k zisku dvou Poháru mistrů evropských zemí, dvou Interkontinentálních pohárů a čtyř Scudett. Do Milána přitom roku 1962 přicházel v podstatě nečekaně, jako náhrada za původně plánovaného Garrinchu, jehož přestup již sice byl na spadnutí, Angelo Moratti však nakonec na radu jednoho z jihoamerických skautů vsadil na mladšího a levnějšího Jaira. Jak se ukázalo časem – udělal jeden z nejlepších tahů svého prezidentování. Roku 1962 se Jair s brazilskou reprezentací stal mistrem světa.
25.08.2023 Mario Corso
Právě dnes své 82. narozeniny slaví legendární levý křídelní záložník Velkého Interu z 60. let, Mario Corso. Rodák z Verony na Stadio Giuseppe Meazza strávil úctyhodných šestnáct sezon, během nichž se stal jedním z největších hráčů, jací kdy dres Nerazzurri oblékli. Corso vynikal rychlostí a elegancí, ze své pozice levého křídla dával spoustu branek a výrazně podporoval další útočné kolegy Mazzolu a Jaira. S Interem Corso získal čtyři tituly mistra Itálie, dva Poháry mistrů a dva Interkontinentální poháry.
25.08.2023 Angelo Domenghini
Stejně jako Corso, také další proslulá opora Velkého Interu, Angelo Domenghini, právě dnes slaví 82. narozeniny. Domenghini mezi Interisty přišel v sezoně 64/65 a v klubu strávil pět let. Působil převážně na pozici útočníka, postupně se však přemisťoval rovněž na staženější pozici středopolaře. Ačkoli v týmu zdaleka neměl takovou pozici jako slavný útočný parťák Mazzola, přesto patřil k důležitým hráčům Herrerova výběru. S Interem získal Scudetto, PMEZ i Interkontinentální pohár.
25.11.2023 Gabriele Oriali
Právě dnes se 71. narozenin dožívá žijící legenda Interu, Gabriele Oriali. Nezapomenutelný "Lele" v černomodrém dresu odkopal takřka celou hráčskou kariéru, aby posléze v klubu dlouhá léta pracoval jako sportovní ředitel i později přestupový konzultant. Oriali je mistrem světa za rok 1982, tehdy v modrém dresu Squadry Azzurry zářil v záložní řadě po boku Tardelliho nebo Contiho. Své působení v Interu ukončil po loňské nesmrtelné sezoně. Tanti auguri Lele!
26.05.2023 Humberto Maschio
Před 60 lety svůj poslední zápas za Inter odehrál Humberto Maschio. Jeden z prvních „stranieri“ na Apeninský poloostrov dorazil s Omarem Sívorim a Antoniem Valentinem Angelillem jako trojice božských útočných talentů, jímž se však pro jejich proslulou problémovost říkalo „andělé s umazanými tvářemi“. Maschio odehrál za Nerazzurri sezonu 62-63, kde se svými spoluhráči získal Scudetto.
26.05.2023 Luigi Allemandi
Před 88 lety za Inter svůj poslední zápas odehrál Luigi Allemandi. Jedna z prvních velkých osobností defenzivních řad klubu v černomodrých barvách odkopala celých 8 sezon, v nichž si zahrála mimo jiné po boku hráčů, jakými byli Giuseppe Meazza nebo Leopoldo Conti. Allemandi se během své bohaté kariéry radoval rovněž ze zisku titulu mistra světa, jenž získal roku 1934 na turnaji v Římě. S Interem Luigi oslavil Scudetto v sezoně 1929-30.
26.05.2023 Andrea Mandorlini
Před 32 lety svůj poslední zápas v barvách Nerazzurri odehrál vynikající obránce Andrea Mandorlini. Velká osobnost zadních řad na San Siru strávila 7 sezon, v nichž se podílela na rekordním Scudettu z roku ´89, Italském superpoháru a Poháru UEFA z roku 1991. V defenzivní linii Interu se Andrea výtečně doplňoval s dalšími legendami jako Beppe Bergomi, Riccardo Ferri, Andy Brehme nebo Beppe Baresi. Rodák z Ravenny, letos mimochodem slavící kulaté padesáté narozeniny, po konci aktivní hráčské kariéry nastartoval dráhu trenérskou, jíž v roce 2010 praktikuje v rumunském celku CFR Kluž.
27.05.2023 Roberto Boninsegna
Přesně před 51 lety se nejlepším střelcem Serie A s 22 trefami stal náš slavný bombarďák Roberto „Bonimba“ Boninsegna. Bobby na Meazzu přišel v létě roku 1969 z Cagliari, kde předtím úřadoval po boku jiného hvězdného střelce, Gigiho Rivy. V barvách Interu Boninsegna získal Scudetto za sezonu 1970-71, aby o rok později až ve finále PMEZ podlehnul Cruyffovu Ajaxu Amsterdam 0-2. Capocannoniere byl Roberto hned dvakrát za sebou. Kromě dnešního výročí také o rok dříve, kdy nasázel 24 branek a navázal tak na podobný úspěch Sandra Mazzoly ze sezony 64-65, v níž se právě Sandrino rovněž stal králem střelců Calcia. V dobách své největší slávy „Bonimba“ v útočné linii Nerazzurri válel po boku legend, jakými byli Mazzola, Corso a Jair. Spolu se spoluhráči Facchettim, Mazzolou, Burgnichem a Bertinim (jak vidno, ve finálové základní sestavě Azzurri bylo 5 Interistů!) se poté také Bobby podílel na stříbrných medailích italské reprezentace na MS 1970 v Mexiku, kde ve finále proti Brazílii Boninsegna dokonce po Pelého brance srovnával skóre! Za Inter odkopal celkem 7 sezon, přičemž s celkovým počtem 171 gólů stále patří na úctyhodné třetí místo historických tabulek klubu.
28.05.2023 Lennart Skoglund
Dnes uplynulo přesně 64 let od posledního startu v černomodrých barvách Lennarta Skoglunda. Švédský internacionál, v Miláně neznám jinak než pod přezdívkou „Nacka“, v barvách Interu kopal celých 9 sezon. V těchto letech pro Nerazzurri pomohl získat dvě Scudetta (53, 54). Skoglundovo místo na trávníku bylo v útoku, případně na místě ofenzivního záložníka, kde dotvářel ideální ofenzivní trio po boku dalších dvou hvězd – Istvána Nyerse a Benita Lorenziho. Všichni tři jmenovaní, Nyers, Skoglund i Lorenzi, patřili k tomu vůbec nejlepšímu, co kdy tifosi Beneamaty viděli. Nackovy mimořádné útočné schopnosti pocítil také nenáviděný rival Juventus, který v naší mistrovské sezoně 53/54 odešel ostudně poražen trapným výsledkem 6-0! K legendární ostudě pruhovaných Turíňanů přispěl Lennart dvěma zásahy, o další dva se postaral Nyers a Gino Armano. Naprosto freneticky skandující tifosi po zápase Nacku prohlašovali za Boha, takto zubožen Juventus nebyl dlouhá léta… Skoglund byl jako cizinec v Interu zvláště vysoce ceněn, přes mnohé spory s prezidentem Masseronim i koučem Fonim zastával nezbytnou úlohu ve výtečném týmu, který svou útočnou potencí plynule navázal na před lety skončivší ikonu klubu Peppina Meazzu. Skoglund dodnes patří mezi největší fotbalisty, kteří kdy za Inter hráli.
28.05.2023 Amedeo Amadei
Fotbalová legenda do velkého Calcia nakoukla již v pouhých patnácti letech, to Amadei poprvé nastoupil v dresu AS Řím. A ačkoli je kariéra geniálního střelce spojena převážně s týmem Giallorossi, také v Interu hvězda hráčova talentu vynikla ne nevýrazně. Celkem dvě sezony Amadei odkopal v černomodrém dresu, připsal si přitom úctyhodných 42 branek v 70 ligových utkáních. Poslední zápas za Inter odehrál před právě před 73 lety. Mimořádně nadaný forvard využíval své jedinečné schopnosti chladnokrevného zakončení, dokázal udeřit nohama i hlavou, vynikal přesným výběrem gólového místa a neomylnou koncovkou. V historických tabulkách Serie A mu mezi nejlepšími střelci patří 12. místo. V dresu Nerazzurri si v útoku zahrál po boku mistrů, jakými byli „Faas“ Wilkes či István Nyers.
28.05.2023 Dennis Bergkamp, Wim Jonk
Před 28 lety svůj poslední zápas za Inter odehrála dvojice fotbalových bratrů Bergkamp – Jonk, kteřížto oba na Stadio Giuseppe Meazza zamířili roku ´93 z domácího Ajaxu Amsterdam. Holandští internacionálové patřili k oporám ofenzivní vozby Interu na cestě k trofeji pro vítěze Poháru UEFA za rok 1994. Po boku Bergomiho, Battistiniho nebo Bertiho oba Tulipáni tvořili základní osu mužstva trenéra Osvalda Bagnoliho. Bohužel, oba v klubu vydrželi pouhé dva roky, po nichž nadaný středopolař Jonk zamířil do PSV Eindhoven, zatímco oblíbený střelec Bergkamp sbíral slávu v londýnském Arsenalu.
28.05.2023 Rekordní Scudetto
Přesně před 32 lety Interisti získali svůj 13. ligový titul, zajímavější ještě více proto, že se hovořilo o Scudettu rekordním. Žádný jiný tým totiž v dějinách Serie A (v době, kdy se za vítězství udílely 2 body) nezískal tolik bodů, jako mužstvo kouče Trapattoniho, které dosáhlo na impozantních 58 bodů! Druhá Maradonova Neapol tehdy na Nerazzurri ztratila celých 11 bodů. Zenga a spol. navíc triumfovali také v tabulce vstřelených i inkasovaných branek. Unikátní ročník nezapomenutelného zlata Inter následující sezonu ke všemu korunoval ziskem Poháru UEFA. Ideální jedenáctku „Trapova“ vítězného týmu můžeme sestavit v podobě – Zenga – Mandorlini – Bergomi, Ferri, Brehme – Matteoli, Matthäus, Berti – Bianchi, Diaz - Serena.
30.05.2023 István Nyers
Přesně před 69 lety svůj poslední zápas za Inter odehrál legendární ofenzivní klenot historie klubu, maďarský emigrant narozený ve Francii István Nyers. Hráčova životní i fotbalová pouť byla neobyčejně bohatá, během několika málo let vystřídal celou řadu různých mužstev. Pořádně se ovšem projevil až v Interu, kde se nesmazatelně zapsal do zlaté kroniky Nerazzurri. Na Meazze odkopal 6 sezon, v nichž získal dvě Scudetta (53, 54) a nastřílel obdivuhodných 133 branek. Tento počin dokázal při pouhých 182 zápasech, což je bilance vídaná vskutku málokdy. Dodnes Nyers zaujímá čelné příčky mezi střelci klubu, v Serii A se vícekrát prosadili jen Giuseppe „Peppino“ Meazza, Luigi „Zizi“ Cevenini a Benito „Veleno“ Lorenzi. V ročníku 48-49 István získal trofej Capocannoniere, trefil se hned 26krát. V útoku si báječně rozuměl s dalšími ikonami jako Lorenzi, Skoglund nebo Wilkes. K jeho bájným dovednostem patřila především mimořádná kreativita a ovládání míče, umění zakončit i geniálně přihrát. Mezi klubovými historiky bývá hodnocen jako jeden z největších fotbalistů, které kdy tifosi viděli. Proslulou se stala například likvidace AC Milan ve slavném Derby della Madonnina, kde Nyers sám soupeře zesměšnil hattrickem a zavřel tak ústa prezidentu Masseronimu, který s hráčem vedl dlouhodobé spory a chtěl se jej zbavit. Kouč Alfredo Foni však Nyerse bránil, fotbalistova problematická povaha se stálými sklony k nejrůznějším sporům a hýřivému životu ovšem dělala své. Je bezpochyby pozoruhodné, že Nyers hned ve čtyřech sezonách z šesti strávených v Miláně, překonal střelecký mezník dvaceti ligových branek.
30.05.2023 Gianluca Pagliuca
Před 24 lety svůj poslední zápas za Inter odehrál proslulý brankář Gianluca Pagliuca. Uznávaná opora tří tyčí na Meazzu zamířila roku ´94 ze Sampdorie Janov, jakožto náhrada za odcházející legendu Waltera Zengu. Pagliuca při svém příchodu dokázal takřka nemožné – milovaného Zengu skutečně plně nahradil, jeho výkony se staly důležitým plusem hry Beneamaty. Pagliuca v Miláně strávil celkem 5 sezon, v nichž se podílel na zisku Poháru UEFA za rok ´98. V historických tabulkách Serie A odehrál více ligových utkání než Pagliuca pouze Paolo Maldini. Gianluca dokázal překonat borce jako Dino Zoff nebo Beppe Bergomi, ve vrcholovém fotbale strávil 20 let a odehrál 592 zápasů, odcházel po čtyřicítce! Mezi gólmany Interu patří k tomu vůbec nejlepšímu, po boku Zengy, Ghezziho, Sartiho nebo Bordona.
30.05.2023 Scudetto ´54
Před 69 lety Nerazzurri definitivně získali mistrovské Scudetto za sezonu 53-54. V závěrečném ligovém klání jsme dokázali porazit Triestinu 4-2 a Il Biscionte tak získal sedmý primát vítěze italského šampionátu. Tým vedený koučem Fonim se opíral především o hvězdnou ofenzivu se jmény jako Nyers, Skoglund, Lorenzi, Mazza nebo Armano, v obraně se prosazovaly zejména opory jako Giacomazzi a Giovannini. Důležitým mužem byl také vynikající brankář Giorgio Ghezzi, velká opora týmu. V nesmírně napínavém závěru sezony Interisté udrželi náskok na Juventus Turín, který v konečném účtování zaostal o jeden bod a obsadil druhou příčku.