FC Inter MilanoFC INTER MILANO - Cechia Nerazzurra (Česká neoficiální stránka)
Inter Milán - InformaceČESKÝ OFICIÁLNÍ FANKLUB - CECHIA NERAZZURRAVÝJEZDY NA ZÁPASY INTERUDISKUZNÍ FÓRUM
KLUB
Inter Milán
HISTORIE
FANOUŠCI
TV
 
Inter Milán - základní informace o klubu
Oficiální název:Football Club Internazionale Milano
Založen: 9.3.1908 (odtržením od Milan Cricket and Football Club) => další informace
Klubové barvy:černá, modrá, zlatá
Název klubu 1928-1945: Ambrosiana (v roce 1928 sloučení s US Milanese)
Stadión:Giuseppe Meazza
čtvrť San Siro, Via Piccolomini 5, Milano
Kapacita: 85 700 => další informace
Lokace: Itálie Lombardie Milano
Adresa sídla klubu: Corso Vittorio Emanuele II 9
20122 Milano
Tel +39 02 77151, Fax +39 02 781514
Oficiální stránka:www.inter.it
Majitel klubu:Massimo Moratti
Tréninkové centrum:Angelo Moratti Sports Centre, La Pinetina, Appiano Gentile
Viale Dello Sport - 22070 Appiano Gentile
Fax 031 890204
Hlavní sponzor:Pirelli
Technický sponzor:Nike

Psal se 9. březen roku 1908, když se parta fotbalových nadšenců odebrala z milánské vinárny Toscana do bohémské restaurace Orologio poblíž Dómu, kde se těsně před půlnocí navždy vytvořil klub FC Internazionale Milano. Ono "i" v názvu bylo původně malé, aby ukazovalo klubovou nezávislost a otevřenost vůči všem, později se ovšem přezdívka Inter natolik vžila, že se počáteční písmeno upravilo na velké "I". Inter je spolu městským rivalem AC značkou města Milán, patřícího do regionu Lombardie v severní Itálii. Barvami klubu se stala černá a modrá, odtud tedy proslulá přezdívka Nerazzurri. Klubové barvy i znak navrhnul malíř Giorgio Muggiani, jeden ze 43 bývalých členů AC Milán, kteří však AC opustili z nelibosti k tomu, že AC odmítal do svých řad přijímat cizince a fungoval až příliš uzavřeně. Byla to právě skupina těchto 43 disidentů, kteří oné březnové noci roku 1908 s půlnočními údery zvonice Dómu připíjeli na oslavu nového klubu - Interu. Prvním prezidentem Nerazzurri byl zvolen Giovanni Paramithiotti, prvním kapitánem a zároveň trenérem se stal Virgilio Fossati.

Od samého založení až dodnes, tedy již více než 100 let, patří Inter na absolutní špici Italské ligy, pravidelně bojuje o Scudetto (ligový titul), Italský pohár i Ligu mistrů. Své úvodní Scudetto černomodří získali hned ve druhé sezoně po svém vzniku, roku 1910. Celkem se z titulu mistra Itálie radovali 18x, vícekrát se to podařilo pouze Juventusu Turín. Interisti se navíc mohou pyšnit dalším cenným primátem, a sice tím, že dosud jako jediný italský celek nikdy v historii ze Serie A nesestoupili, odehráli plný počet sezon. Roku 1928 Inter na nátlak Mussoliniho fašistické diktatury musel změnit název. Stalo se tak po násilném spojení Interu s jiným, dnes již takřka neznámým celkem Unione Sportiva Milanese. Nový název obou sloučených klubů zněl Societa Sportiva Ambrosiana. Pod tímto názvem tedy za Inter hrával slavný Giuseppe Meazza, který se stal patrně největší legendou historie Interu, stejně jako největší legendou italského fotbalu vůbec.

Roku 1979 byl společný stadion Interu i AC Milán, Stadio San Siro, oficiálně přejmenován na Stadio Giuseppe Meazza. K tradičnímu názvu se Inter vrátil 27. října 1945, kdy tehdejší prezident Carlo Masseroni definitivně prosadil znovupřejmenování na původní FC Internazionale. Na Apeninském poloostrově se Inter těší značné podpoře, jeho fanouškovská základná čítá okolo 9 milionů tifosi. Obliba Nerazzurri je ovšem ještě výraznější za hranicemi Itálie. Fanoušky klubu najdeme v obrovské míře například v Číně, Japonsku nebo Jižní Americe. Po celém světě existuje k dnešnímu dni 918 oficiálních fanklubů, jež tvoří 106 135 oficiálních členů ze 30 zemí a 5 kontinentů celého světa! Od 4. července roku 2003 existuje oficiální Inter club také v České republice. Je jím club Cechia Nerazzurra, sídlící v Kutné Hoře a mající již přes 100 členů.

Nejslavnější éra klubu se datuje do 60. let, kdy byl prezidentem Angelo Moratti, koučem věhlasný Helenio Herrera a technickým ředitelem Italo Allodi. Tzv. Velký Inter v těch dobách válcoval soupeře bez rozdílu, svým catenacciem dobyl 2 tituly v Poháru mistrů evropských zemí (tehdejší obdoba dnešní Ligy mistrů), 2 Interkontinentální poháry a 3 Scudetta. Klíčovými hráči byly legendy světového fotbalu jako Giacinto Facchetti, Sandro Mazzola, Mario Corso, Luisito Suárez nebo Velký Kapitán Armando Picchi.

Úspěchy Interu poté pokračovaly i v dalších letech a desetiletích. V klubu se vystřídalo nespočetné množství fotbalových hvězd, a to jak z Itálie, tak z ciziny. Mezinárodní punc klubu nezůstával své pověsti nic dlužen, na Stadio Meazza se postupně objevovaly zahraniční celebrity jako Rummenigge, Passarella, Brady, Prohaska, Matthäus, Brehme, Klinsmann, Bergkamp, Djorkaeff či Ronaldo. Z Italů k nejznámějším bezpochyby patří legendární Boninsegna, Bini, Oriali, Altobelli, Beccalossi, Baresi, Ferri, Bergomi nebo Serena. Obránce Giuseppe Bergomi je fotbalista s historicky nejvíce starty v dresu Interu, v černomodrém dresu nastoupil celkem 758x. V sezoně 1988/89 Inter přepsal historii, když získal nejvyšší počet bodů v dějinách Serie A v době, kdy se za vítězství ještě dávaly dva body. Koučem klubu tehdy byl Giovanni Trapattoni. V dnešní době Inter zažívá po 60. letech druhou vskutku zlatou éru. Získal již 5 mistrovských Scudett za sebou (to se v historii podařilo jen Torinu a Juventusu), několik Italských pohárů i Superpohárů a k tomu loni dokonce také Ligu mistrů. Dnešním prezidentem Interu je petrolejářský magnát Massimo Moratti, syn Angela Morattiho, jenž byl šéfem klubu v 60. letech.

Mezi hvězdy současného týmu patří zejména nestárnoucí kapitán Javier Zanetti, středopolař Esteban Cambiasso a zlatý střelec z loňské sezony Diego Milito. Ke cti Interu jistě slouží rovněž fakt, že narozdíl od AC Milán a Juventusu si nikdy ke svým úspěchům nemusel pomáhat nelegální cestou. Inter nikdy v historii nebyl jakkoli potrestán za jakékoli ovlivňování výsledků, za korupci, ani cokoli podobně spojeného s uplácením a nakupováním zápasů. Naopak AC Milán byl za podobně špinavé praktiky potrestán již opakovaně, Juventus jeho vlastní špína potupně dohnala až do druhé ligy. Hrdost Interistů je oprávněná, na rozdíl od konkurence se nemáme zač stydět!